מילון מונחים בתחומי מדידה וניטור - קונטרוטק טכנולוגיה ובקרה בע"מ

 

 נקודת הטל

מהי נקודת הטל?

נקודת הטל היא הטמפרטורה שאליה יש לקרר את האוויר כדי להיות רווי באדי מים, בהנחה של לחץ אוויר ותכולת מים קבועים.

מדוע חשוב למדוד את נקודת הטל?

 זה עוזר למטאורולוגים להבין את כמות הלחות באוויר. ברגע שנקודת הטל מגיעה לטמפרטורת האוויר, האוויר לא יכול להחזיק יותר אדי מים. בשלב זה עלולים להיווצר ערפל, טל או כל סוג של משקעים

מה ההבדל בין לחות לנקודת הטל?

נקודת הטל היא הטמפרטורה שבה האוויר הופך לרווי (100 אחוז לחות יחסית). זה תלוי רק בכמות הלחות באוויר. לחות יחסית היא אחוז הרוויה בטמפרטורה נתונה, זה תלוי גם בתכולת הלחות וגם בטמפרטורה. 

מה קורה אם נקודת הטל גבוהה מהטמפרטורה?

ככל שטמפרטורת נקודת הטל גבוהה יותר, כך קיימת כמות אדי המים גדולה יותר (מקור לעננים). ככל שההפרש בין הטמפרטורה לטמפרטורת נקודת הטל קטן יותר, כך הלחות היחסית גבוהה יותר (ככל שהאטמוספרה קרובה יותר למצב בו אדי מים יתעבו).

 

מחשבון לחישוב נקודת הטל לחץ כאן 

20220331115829.473.jpgלכניסה לקטגוריית נקודות טל לחץ כאן 

 


 

בקר טמפרטורה/בקר לחות

 

מהו בקר טמפרטורה? היכן משמשתים?

 

בקר טמפרטורה הינו רכיב אלקטרוני חשוב מאוד במערכות קירור שונות וכן בחללים ממוזגים שיש צורך לשמור בהם על טמפרטורה ספציפית. ניתן למצוא בתעשייה שימוש משמעותי מאוד בבקרי טמפרטורה לרבות במפעלים שונים, במחסני מזון, בחדרי שרתים, במרכזים לוגיסטיים ועוד.
 
בקר טמפרטורה הינו מכשיר בקרה בעל חיישן המודד טמפרטורות בסביבות שונות, הבקר עומד ומקפיד בתקנים מחמירים בתהליכי ייצור שונים. ציוד לבקרת טמפרטורה מהווה חלק קריטי ורב משמעות מתוך כלל מכלול רחב יותר של ציוד בקרה ואוטומציה במפעלים שונים המאפשר תהליך שליטה ופיקוח על שלבי הייצור השונים.
מד טמפרטורה/מד לחות -אצלנו תוכלו  מבחר רחב של מדי טמפרטורה ומדי לחות  שונים במגוון סוגים ולכל מטרה.
 

אלו סוגים של בקרי טמפרטורה נפוצים בשוק?

 
שלוש הקטגוריות הכלליות של משדרי טמפרטורה כוללות משדרים עמידים בפני מזג אוויר ומוגני פיצוץ, משדרים לתלייה על מסילת DIN או לוח ומשדרי ראש.
אלו סוגים בסיסיים של משדרים/בקרים המשמשים למכשור תהליך. לכולם יש מספר סוגים נפוצים המשמשים ליישומים תעשייתיים שונים.

20220425124351.233.jpg  לכניסה לקטגוריית בקרי טמפרטורה  לחץ כאן 

 


 

חיישן/רגש טמפרטורה:

 

כיצד פועל חיישן טמפרטורה:

 העיקרון הבסיסי של פעולת חיישני הטמפרטורה הוא המתח על פני מסופי הדיודה. אם המתח עולה, גם הטמפרטורה עולה, ואחריה נפילת מתח בין מסופי הטרנזיסטור של בסיס ופולט בדיודה.

 

רגש טמפרטורה הוא מכשיר אלקטרוני המודד את הטמפרטורה של סביבתו וממיר את נתוני הקלט לנתונים אלקטרוניים כדי להקליט, לפקח או לשנות שינויי טמפרטורה.
 

מהם חיישני PT100?

חיישני Pt100 הם הסוג הנפוץ ביותר של מדחום התנגדות פלטינה. לעתים קרובות מדי חום התנגדות נקראים בדרך כלל חיישני Pt100, למרות שבמציאות הם עשויים לא להיות מסוג Pt100. Pt מתייחס לכך שהחיישן עשוי מפלטינה (Pt). 100 מתייחס לכך שב-0°C לחיישן יש התנגדות של 100 אוהם (Ω).

מדחום התנגדות הוא סוג של חיישן טמפרטורה. הוא מורכב מאלמנט שמשתמש בהתנגדות למדידת טמפרטורה. השמות הנפוצים של מדחום התנגדות כוללים RTDs (קיצור של גלאי טמפרטורת התנגדות), RT, Pt100 או Pt1000.

חיישני Pt100 יכולים להיות מוגנים בכמה דרכים וחיישני הטמפרטורה מתוכננים כדי לקבל את המדידה הטובה ביותר של התהליך שלך.

20220425141018.057.jpgלכניסה לקטגוריית חיישני טמפרטורה לחץ כאן


 

היגרומטר - מד לחות

 

מהו מד לחות ?

היגרומטר או מד לחות, הוא מכשיר מדידה המיועד למדוד את כמות הלחות הנמצאת באוויר ביחס לאוויר יבש.

חיישני טמפרטורה ולחות הם בין חיישני הסביבה הנפוצים ביותר. חיישני לחות מכונים לפעמים גם מדי לחות. מכשירים אלה משמשים כדי לספק את מצב הלחות בפועל באוויר בכל נקודה נתונה או בכל מקום נתון.

20220425161332.356.jpg   לכניסה לקטגוריית מדי ורגשי לחות  לחץ כאן

 


 

לחץ אוויר

 

מהו לחץ אוויר? מה גורם ללחץ אוויר?

לחץ האוויר נגרם ממשקל מולקולות האוויר שמעל. אפילו למולקולות אוויר זעירות יש משקל מסוים, ולמספר העצום של מולקולות האוויר המרכיבות את שכבות האטמוספירה שלנו יש משקל רב, הלוחץ על כל מה שנמצא מתחת.

כיצד מודדים לחץ לחץ אוויר?

לחץ אטמוספרי נמדד בדרך כלל בברומטר. בברומטר, עמודת הכספית בצינור זכוכית עולה או יורדת כאשר משקל האטמוספירה משתנה. 

ברומטר (Bar) מודד לחץ אטמוספרי ביחידות מדידה הנקראות אטמוספרות או ברים. אטמוספירה (atm) היא יחידת מדידה השווה ללחץ האוויר הממוצע בגובה פני הים בטמפרטורה של 15 מעלות צלזיוס (59 מעלות פרנהייט).

20220425163615.746.jpg  לכניסה לקטגוריית לחץ אוויר לחץ כאן


 

מד זרימה

מהם מדי זרימה ומה מודדים ?

מדי זרימה הם מכשירים המודדים את כמות הנוזל, הגז או האדים שעוברים דרכם. יש מדי זרימה שמודדים זרימה ככמות הנוזל העוברת דרך מד הזרימה במהלך פרק זמן (כגון 100 ליטר לדקה).

במילים אחרות מד זרימה מודד את קצב הזרימה המשמש לקביעת המסה הליניארית או הלא ליניארית והזרימה הנפחית של נוזל או גז. השמות הרבים של מדי זרימה כוללים מד זרימה, מחוון זרימה, מד נוזל וחיישן קצב זרימה.

20220425170301.906.png לכניסה לקטגוריית מדי זרימה לחץ כאן

 


 

מהם מתמרי לחץ?

מתמרי לחץ משמשים למדידת לחצים בגזים או נוזלים.בין המכשירים תמצאו מתמרי לחץ מיניאטוריים, מתמרים תעשייתיים, מתמרי גובה נוזליים ומתמרים “חכמים”.

20220601103216.773.jpg

 

 

 

 

 

 

 


 

מהו חיישן הצפה?

חיישני הצפה / מד הצפה / מד מפלס נוזל 

חיישני מפלס ציפה הם חיישני מפלס רציפים הכוללים ציפה מגנטית שעולה ויורדת ככל שרמות הנוזל משתנות. תנועת המצוף יוצרת שדה מגנטי המפעיל מתג ריד אטום הרמטית הממוקם בגבעול חיישן המפלס, וגורם לפתיחה או סגירה של המתג.

 

20220601102521.536.jpg

 

כל הזכויות שמורות לקונטרוטק טכנולוגיות בקרה בע"מ.

 

סנסור מד גובה רציף אולטרסוני

 

 

מד גובה רציף אולטרסוני (מד מפלס) / חיישן גובה נוזל / מד גובה /מפסק מפלס/ ראדר / מפלס נוזל

חיישן מפלס נוזל קולי הוא מכשיר למדידת גובה של נוזל והמרתו לאות חשמלי. לאחר מכן ניתן להשתמש בפלט האות של רמת הנוזל על ידי מכשור אחר כדי להציג, לנטר, לתיעוד או לשלוט על מפלס הנוזל.

 

כיצד מפלס נוזל עובד?

סוגים מסוימים של חיישני מפלס נוזלים משתמשים בציפה מגנטית, העולה ויורדת עם הנוזל שבמיכל. ברגע שהנוזל, ובהרחבה, המגנט, מגיעים לרמה מסוימת, מופעל מתג מגנטי מקנה.

20220531170848.097.jpg

 

 

 

מהו כיול?

כִּיּוּל (או קליברציה) של כלי מדידה הוא פעולה המאפשרת הערכה של דיוק המדידה, וכוונון כלי המדידה כך שיהיה מדויק יותר. בניסוח מדעי, הכיול מאפשר להעריך את שגיאת המדידה.

בכל מדידה קיימת שגיאת מדידה, או אי-ודאות, שנחשבת לחלק בלתי נפרד מתוצאת המדידה. בדרך כלל הגודל נמדד באופן עקיף ואת הגודל המבוקש מסיקים מתוך חוק פיזיקלי, למשל במדידת התנגדות חשמלית מודדים מתח וזרם שמהם מסיקים את ההתנגדות לפי חוק אוהם. במקרה זה צריך לקשר גם את השגיאות המתאימות.

קונטרוטק מציעה שירותי כיול מתקדמים.